Svadya’dan Ayrılış – 14. Bölüm

Kalradya'da Son Dolunay

Beğenmedimİdare ederİyiÇok İyiMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5,00/5, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
0

Svadya’dan Ayrılış isimli 14. bölümü okuyacaksınız. Önceki bölüm için buraya tıklayınız. Tüm bölümlerin listesine gitmek için buraya tıklayınız.

Yafes şanlı bir savunma yapmıştı. Hem de Harlaus dan destek gelmemesine rağmen. Kral Harlaus‘un huzuruna çıkan Yafes yağmalanan köyler için yardım yapılmasını talep etmiş. Harlaus ise: “Zaten yeni bir savaştan çıktık köylülerle uğraşamam şimdi. Onlar zaten feda edilebilir kölelerdi sen onları fazla önemsemeyesin. ” demiş ve kendi halkı hakkındaki düşüncelerini beyan etmişti. Yafes ise sinirlenmiş ve hızlıca kaleden çıkmıştı. Harlaus‘un yaptıkları içe atılır cinsten değildi. Hem yalan söylüyor, hem zulüm ediyor hem de kendi halkına yardım etmiyordu. Artık vakti zamanı gelmişti. Yafes azlini isteyecek ve tüm Kalradya‘yı dolaşıp uygun bir yerde kendi devletini kuracaktı. Ama önce biraz birikim gerekiyordu. Asker ve mal birikimi. Bunun için asker toplayıcılar ayarlamış ve elindeki esirlerin tamamını satmıştı. Belli bir asker sayısına ulaşınca ise azlolucak ve Sarranid diyarına göçecekti. Yafes elinden gelen imkanlarla köyüne yardım ediyordu. Diğer köyler ise Harlaus ve Lordlar tarafından kaderine terkedilmişti. Halk kendi imkanlarıyla tamirat vs. uğraşıyor ancak zor olan bu iş çok uzun sürüyordu. Yafes ordu için gerekli acemileri temin etmiş uzunca bir süre eğitimleriyle uğraşmıştı.

Kalradya’nın Durumu

Bu arada Kalradya’da neler oluyordu bir bakalım. Nordlar, Svadyadan aldığı darbenin acısını Veagirlerden çıkarmak için toplanmış Ismirala kalesini kuşatmak için hareket geçmişti. Veagirler ise Kergitlerle barış yapmış Nord savaşına hazırlık yapıyordu. Kergitler ise Svadyadan yediği iki darbenin acısını Sarranid köylerinden çıkarıyor, Sarranidler ise Rodoklarla başlayan savaş yüzünden Kergitlere karşılık veremiyordu. Ayrıca Rodok köyleri dağ haydutları tarafından tehtid ediliyor hatta bazıları yağmalanıyor baskın veriliyordu. Kısaca Kalradya’da savaş hiç bitmiyor, Krallar halklarını önemsemiyordu. Tüm bu gelişmeleri takip eden Yafes ise artık bir devlete tabii olmak yerine kendi devletini kurmanın artık gerekli olduğunu düşünüyor halkı da arkasına aldığı zaman yenilmeyeceğini düşünüyordu. Hazırlıklara tüm hızıyla devam eden Yafes ordusunu kuruyor ve kuşatacağı kaleyi seçmeye çalışıyordu. En sonunda haritadan karar vermişti. Kergit Hanlığının en ücra yeri olan Asugan Kalesini alacak ve orada daha da gelişip önce Kergitleri bitirecekti plan büyük ve uçuktu. Gerçekleşmesi için halkın yanında lordların da desteği lazımdı. Ancak hangi lord bu kadar genç, isyankar ve toprağı az olan bir kralı desteklerdi bilmiyordu ancak 1 lordu yanına çekeceğine emindi o da Asugan kalesindeki bir esirdi.

Svadya’ya Veda

Hazırlıklarını tamamlayan Yafes her şeyi bir yere koymuş ve Praven‘e doğru yol almıştı. Yolculuk çetin geçmişti çünkü kışın son demleri ve ayazlar vardı. Praven‘e varmış ancak şaşırmıştı. Çünkü askerler hariç sokakta kimseler yoktu. Tüccarlar bile dükkanlarını açmamış lonca başkanı 3 günlük tatil vermişti. İç kaleye gelen Yafes kılıcını teslim etmiş kaleye girmişti. Harlaus tahtında oturuyordu karşısına giden Yafes:
– “Kralım size ettiğim yeminden azat edilmek istiyorum.”demişti. Harlaus:
– “Emin misin? Çünkü azat olursan tüm topraklarını kaybedeceksin ve artık Svadya Krallığı ile bir ilişkin kalmayacak.” demiş ve Yafes‘i vazgeçirmeye çalışmıştı. Ancak çabası boşaydı. Yafes‘in kararı kesindi. Artık bir Svadya derbeyi değildi. Özgürlüğüne kavuşmuş ve Kalradya’nın kaderini değiştirecek devleti kurmaya gidiyordu.

Svadya’dan Ayrılış isimli 14. bölümü okudunuz. 15. bölüm için tıklayınız.

Bölümlerden daha çabuk haberdar olabilmek için sağ alttan bildirimleri aktif etmeyi unutmayınız.

Yorumlar
Yükleniyor...