Surların Ardında Savaş – 13. Bölüm

Kalradya'da Son Dolunay

Beğenmedimİdare ederİyiÇok İyiMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5,00/5, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
0

Surların Ardında Savaş isimli 13. bölümü okuyacaksınız. Önceki bölüm olan 12. bölüm. Tüm bölümlerin listesine gitmek için buraya tıklayınız.

Merdivenden çıkan askerler bir bir yere yığılıyor ancak yalnız da gitmiyor kale askerlerinden de birini öldürüyordu. Yafes ise ilk merdivenin başında kılıç sallıyor, düşman askerlerini kaleye sokmamaya diretiyordu. Ancak düşman çok fazla idi. Öldür öldür bitmiyordu. 2. ve 3. günün sonunda ölenlerin cesetleri 2 metrelik bir duvar oluşturmaya yetecek kadar çoktu. Yafes gelen teslim olun çağrılarını her seferinde reddediyor sonuna kadar direneceğiz diyordu. Ancak kalenin içinde Yafes fikirlerini tüketiyor aynı anda zafer umudu da yerini korku ve öfkeye bırakıyordu. Svadya ordusu ise Nordlar ile mücadele veriyordu. Ama onlar daha kalabalıktı. Savunmaları kolaydı. Burada ise savaş çok çetin ve vahşi idi. Kale kapısını zorlamaya devam eden Kergitler menteşeleri gevşetmişti. İçerdeki askerler kapıyı ittirerek açılmasını önlemeye çalışıyorlardı.

Vahşi Kergitler

Yukarıda surların orada ise başka bir savaş veriliyor, Kergitler sayı üstünlüğünü iyi kullanıyordu. Hem surların üstüne iki ayrı koldan merdiven dayamış hem de kale kapısını zorlayarak kale askerlerini üçe bölmüşlerdi. Böyle bir savaş ortamında ise gece bir haber gelmişti. Kergitler Ushkuru köyünü yağmalamış kadın, çoluk çocuk demeden yakaladıkları herkesi kılıçtan geçirmişlerdi. Köyün gençlerinin neredeyse hepsi direnirken ölmüş kalan ve sağ kurtulanlar köy yaşlısı ile beraber mağaralara sığınmışlardı. Yafes bu habere üzülmüştü. Çünkü hem insanlar ölmüş hem de günlerce uğraşılıp kurulan düzen mahvolmuştu.

Gece ise hummalı bir çalışma vardı. Kaledeki askerler Lord Yafes‘in emri ile kale kapısını sessiz bir şekilde sağlamlaştırıyor, surlarda ise merdiven dayanan yerleri taşlarla kaplayıp düzlüğünü bozuyordu ki merdiven düzgün bir biçimde dayanamasın. Sabah olmuş Kergit ordusu tekrar surların önüne gelmiş cehennem yine başlamıştı. Kergit askerleri hemen merdiven dayamaya çalışsalar da merdiveni dayayacak bir yer bulamıyordu. Altta ise koçbaşı ile kapı zorlanıyor ancak kapı kıpırdamıyordu. Çünkü içerde kapının arkasına mancınık taşları yığılmıştı. Menteşeler ise sağlamlaştırılmıştı. Kergit ordusunun hamleleri kısıtlanıyordu. Yafes ise yine en önde bulunuyordu. Kuşatma yavaşlamıştı. Durma noktasına gelmişti. Çünkü Kergitler ne alttan ne de üstten saldıramıyor ok atmakla yetiniyordu. Okçuların ise okları tükeniyordu. Yafes zafere çok yakındı. Nord diyarından haber gelmiş, Svadya savaşı kazanmış Nordlar Ryibelet kalesini kuşatmaktan vazgeçip geri dönmüştü. Harlaus gönderdiği mektupta Yafes‘e dayanmasını ve Svadya ordusunu beklemesini söylemişti. Aynı haber Kergit ordugahına da gitmiş bu haber üzerine yarın son bir hücum yapacak olmazsa geri döneceklerdi. Ertesi gün Yafes için mühim bir gündü Kergit ordusu kazanamaz da giderse bu çok büyük bir zafer olacaktı. Ancak içinde bir burukluk vardı. Çünkü Kergitler Ushkuru da dahil 6 sınır köyünü talan etmişlerdi.

Kergitler Son Kez Atağa Geçiyor

Şafakla birlikte ok atışları başlamıştı. Merdivenler dayamaya çalışılıyordu. Sonunda 2 merdiveni dayayabilmiş direkt tırmanmaya başlamışlardı. Kale kapısı ile uğraşmayan Kergitler surlara çok büyük bir taarruzla gelmişti. Surların üstü meydan muharebesine dönmüş, kim dost kim düşman belli olmuyordu. At izi it izine karışmıştı. Düşmanı öldürmek için her şeyi kullanan Yafes ve askerleri düşmanı surlardan içeri dahi itiyor düşen askerler ya ölüyor yada bacakları kırılıyordu. Yafes‘in miğferi ve kılıcı kızıla boyanmış, kılıcın ucundan kanlar damlıyordu. Düşmanın kafasına inen topuzlar, saplanan hançerler, kopan uzuvlar yerlere dökülüyor ve savaşın şiddetini ortaya koyuyordu. En sonunda Kergit ordusu pes etmiş ölülerini dahi bırakmış geri dönmüşlerdi.

Ele geçirilen ganimetlerin 3’te 2’si yağmalanan köylere gönderilmiş kalan kısmı sağ kalan askerlere dağıtılmıştı. Kale garnizonunda ve Yafes‘in ordusunda ölü sayısı çok fazla idi. Tabi Kergit kayıplarıyla kıyaslanamazdı ama çok fazla idi. Garnizonun yarısı kaybedilmiş Yafes‘in askerlerinin 3’te 1’i kaybedilmişti. Yafes kalan askerlerinin yarısını garizona vermişti. Böylece bir kuşatma daha bitmiş Yafes‘in şanlı savunması tüm Svadya ve Kergit diyarına yayılmıştı.

Surların Ardında Savaş isimli 13. bölümü okudunuz. 14. bölüm için tıklayınız.

Bölümlerden daha çabuk haberdar olabilmek için sağ alttan bildirimleri aktif etmeyi unutmayınız.

Yorumlar
Yükleniyor...