[ÇÖZÜLDÜ] java.lang.IllegalStateException: failed to create a child event loop Hatası

En sevilen oyunlardan ve 2009’da bilgisayar dünyasına giriş yapıp, güçlü bir geçmişe ve tercih edilme potansiyeline sahip olan Minecraft, Microsoft’un Mojan’ı satın alması ile birlikte yeni dönemlere bayrak açtı. Hâlâ belli bir yaş kitlesinde çok yüksek oynanma grafiğine sahip olan Minecraft için birçok oyuncunun geri bildirimi üzerine java.lang.IllegalStateException: failed to create a child event loop hatası olarak bilinen oyunun açılmama probleminin nasıl çözüleceğini anlatmak istiyoruz.

Problemin Tespiti ve Gösterdiği Sorunlar

Problem oyuncuların Minecraft‘a ve sunuculara giriş yapmasını genel anlamıyla engelliyor. Oyunun başlatılması sonrasında klasik oyun dosyaları yüklenme ekranının sonunda oyun açılamadı tarzında aşağıdaki ingilizce metin karşınıza çıkıyor. Problem genellikle 1.8 sürümlerinde açık verdiği için probleme 1.8.8 crash hatası da denilmektedir.

java.lang.IllegalStateException: failed to create a child event loop

The game crashed whilst mouseclicked event handler The game crashed whilst mouseclicked event handler Error: java.lang.IllegalStateException: failed to create a child event loop

java.lang.IllegalStateException: failed to create a child event loop

Görüldüğü gibi problem size direkt olarak oyuna ve sunuculara giriş engeli veriyor. Problemin asıl kaynağı metinden de görülebileceği üzere Java’nın çalışıp çalışmama durumu ile alâkalı. Dilerseniz java.lang.IllegalStateException: failed to create a child event loop probleminin çözüm aşamasına geçelim.

Problemin Çözümü

Sorun genel anlamıyla java’nın tam olarak yüklenememesi yüzünden oluşuyor. Buna sebep olan birkaç farklı  yapı olabilir. Bunlardan ek sık rastlananı Windows Güvenlik duvarı.

Windows güvenlik duvarının java’nın bazı uygulamalarını engellemesi sebebiyle oyuna giriş yaparken, bu tarz hatalar ile karşılaşıyorsunuz. Bu problemin çözülmesi için Denetim masasından, Windows Defender Güvenlik duvarı bölümünü açıyoruz. Gelen ekranda Windows Güvenlik duvarını devre dışı bırakın veya sol kısımdan bir uygulamayın veya bir özelliğin Windows güvenlik duvarı geçmesine izin ver tuşuna basıp gelen ekranda java içeren tüm seçeneklere izin ver yapıp kaydedeceğiz.

Problem hala çözülmediyse bilgisayarınızın güvenli modda çalışmadığına güveniyorsanız, bilgisayarınızın anti-virüs uygulamanızı devre dışı bırakınız.

Bu yollar sonunda probleminizin kesinlikle giderilmesi gerekmekte. Hala çözemediyseniz yorumlardan bize aldığınız hatayı verebilirsiniz. Sağ alt kısımdan bildirimleri al butonuna basarak, oyun haberlerinden ve oyun çözümlerinden en kısa sürede haberdar olabilirsiniz. Bir önceki Minecraft haberimiz Minecraft 1.13’Ün Yeni Snapshot 18w15a Geldi! göz atabilirsiniz.

Berat

2015 yılında başladığım yazarlık serüvenimde oyunlara olan ilgim doğrultusunda Leadfure ekibinde yazarlığa başladım. Oyun haberi, incelemeleri, ipuçları konusunda detaylar vermek için oyuncudefteri.com projesinde de yer alıyorum.

2 thoughts on “[ÇÖZÜLDÜ] java.lang.IllegalStateException: failed to create a child event loop Hatası

 • 22 Aralık 2018 tarihinde, saat 19:18
  Permalink

  Merhabalar, dediklerinizi yaptım fakat hala hata aynı hatayı alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 22 Aralık 2018 tarihinde, saat 21:49
   Permalink

   Merhaba, gerçekten herhangi bir güvenlik unsurunun bilgisayarınızda çalışmadığına emin iseniz;
   ekran kartınızın sürücüsünü güncellemeyi veya bu modelin bu oyun üzerinde problem yaratıp yaratmadığına internette göz atmanızı tavsiye ederiz. Genellikle AMD tabanlı ekran kartlarının bazı sürücü versiyonlarında bu tarz problemler ile karşılaşabiliyoruz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.