ETS2 1.33 Güncellemesi ile Artık Daha Gerçekçi!

En gelişmiş ve gelişme hızı en yüksek simülasyon oyunu olan Euro Truck Simulator 2’de daha önceki güncellemenin tam tadını çıkartamadan yepyeni devasa iyileştirmelerin yer aldığı 1.33’in duyurusu yapıldı. Henüz eylül ayının sonlarında 1.32’yi tüm herkese erişebilir ve oyunun asıl sürümü haline getirmeyi başaran yeni ETS2 1.33 güncellemesi ile ilk defa deneysel beta avantajını oyuncularına sunuyor.

Deneysel Beta Nedir?: Deneysel beta, oyuncunun “kendi sorumluluğu altında” yani kayıtlı hesabında oyunda gerçekleşebilecek hatalardan dolayı hasar gelebileceğini kabul ederek girdikleri bir sürümdür.

1.33 güncellemesi, önceki güncellemelere nazaran birçok iyileştirme ve oyunu daha gerçekçi bir deneyim ile oynama avantajı sunuyor. Birçok fizik motorunda gerçekçilik artışı sağlayan bu ETS2 1.33 güncellemesi detaylarını enine boyuna inceleyelim.

Uyarı: 1.33 beta versiyonunu Steam’da oyunun üstüne sağ tıklayıp özelliklerden yüklenebilir hale getirebilirsiniz, fakat oyunun bu sürümü henüz deneysel betada olduğu için kritik hatalar ortaya çıkabilir. Biz bunları deneyim ettikçe yazıya ekleyeceğiz ancak bu yüklemeyi yaparsanız aynı zamanda bu hatalar ile de karşılaşabileceğinizi onaylamış olacaksınız.

Steam Bulut Depolama Sistemi

Sevilen ve sayılan tüm oyunların neredeyse tamamında yer alan “bilgisayar yerine steam’a veri aktarma” mantığı sonunda ETS2’ye de geldi. Artık oyun içi hesabınızı Steam bulut depolama seçeneği ile birlikte bilgisayar değiştirseniz bile o hesaba erişebilecek hale geleceksiniz. Buna erişebilmek için hesabınıza düzenleye gelip, Steam Cloud’u kullan seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacak.

Küçük ama ince ayrıntılar arasında yer alan bu güncelleme, ileride gelebilecek “save dosyası kullanımını engelleme” çalışmaları için ön ayak olabilir. Tabii bu sadece bir ön izlenim.

Şehir İsimleri Dile Özgü Hale Getirildi

ETS2’de yer alan şehirlerin isimleri eskiden global anlamda İngilizce olarak yer alıyordu. Artık o dilde nasıl telaffuz ve nasıl anlaşıldığına bağlı olarak değiştirildi. Örnek vermek gerekirse, Nice diye yazılan bir Fransa şehri artık Nis diye yer alacak.

Açık kasa dorse, Tek Dingilli Dorse, Krone Kasa ve Dahası

Geçtiğimiz 1.32 güncellemesi ile tanıştığımız dorse alımı ve özelleştirme avantajı bu güncelleme ile daha da arttırılıyor.

Açık kasa dorsenin arkasında bir vinçte yer alıyor. İskandinavya ülkelerinde ise bu dorseyi hem açık olarak hem de ard arda iki tane kullanabileceksiniz.

Yine bir önceki güncellemede DLC olarak oyuna gelen Krone DLC’ler için de bir güncelleme yayımlandı. Güncelleme de açık kasa krone dorse, çift açık kasa krone kasa satın alabiliyor ve kullanabiliyorsunuz.

Yepyeni Parçalar

Dorseleriniz ve çekicileriniz için yepyeni parçalar sizi bekliyor. Genellikle tırınıza “şimdilik” görsellik kazandırmak için getirilen bazı parçalar şöyle: Dorsenin en arka tarafında yer alan vinç, kaldıraç pisti, arka kısmında tırın uzun olduğunu belirten iki parçalı plaka vs. gibi birçok değişiklik gösteren özellikler oyuna eklenecek.

Yağmur artık daha gerçekçi

Euro Truck Simulator 2’nin pek gerçekçi ve performans bakımından iyi olmadığı için tercih edilmeyen efekti yağmur yağması baştan sona ele alınmış. Yağmur damlaları cama yapışabiliyor, sesi daha efektif ve silecekler yağmuru sildiğinde kayan damlaları görebiliyoruz.

Süspansiyon, Amortisör ve Frenleme İyileştirmeleri

Oyunun en az etkili olduğu kabin için sarsılma mantığı da iyileştirildi. İyileştirme kapsamında, yolda yer alan tümsekler ve çukurlarda üzerinden geçmenin hissini kabinin hareketinden hissedebileceğiz. Yoldaki tümsekler yüzünden yola tutuşu sağlayan amortisör sayesinde devrilmeler konusunda bir adım daha gerçekçilik bizi bekliyor olacak.

Frenlemeler konusunda da hassasiyet arttırılmış ve tırın hızlı durumdan frenleme sonucunda aniden yavaşlaması haline geçtiğinde tırın dorsesinde veya çekicisinde arkadan havaya kalkma gibi durumlar meydana gelebiliyor. Bu tarz durumlara pek alışkın değiliz ETS2 oyuncuları olarak.

Uyarı ve Sürekli Hareketleri Işıklardan Kurtulma Şansı

Oyunda özellikle kalabalık kısımlarda ağır dorselerde ve çekicilerde yer alan yanıp sönen uyarı ışıklarından rahatsız olan veya bilgisayarının yetersiz kalmasından şikayetçi olanların kullanabileceği bir talimat oyuna eklendi. Varsayılan olarak “y” tuşundan açtığımız sohbete g_disable_beacons yazarsanız az önceki bahsettiğimiz yanıp/sönme özelliğini devre dışı bırakabileceğiz.

ETS2 1.33 Güncellemesi hakkında birçok detaya değindik. Güncelleme hakkında en detaylı ve özelleştirilmiş içeriği siz değerli takipçilerimize sunduk. Sağ bölümden bildirimleri al butonuna basarak, yazılarımıza ilk ulaşan olabilirsiniz.

 

Berat

2015 yılında başladığım yazarlık serüvenimde oyunlara olan ilgim doğrultusunda Leadfure ekibinde yazarlığa başladım. Oyun haberi, incelemeleri, ipuçları konusunda detaylar vermek için oyuncudefteri.com projesinde de yer alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.