Asugan’a Doğru – 16. Bölüm

Kalradya'da Son Dolunay

Beğenmedimİdare ederİyiÇok İyiMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5,00/5, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
0

Asugan’a Doğru isimli 16. bölümü okuyacaksınız. Önceki bölüm için buraya tıklayınız. Tüm bölümlerin listesine gitmek için buraya tıklayınız.

Hızlı bir şekilde Sharwa kalesi civarına gelmişti. Gözcüler her gün bir devriyenin Tazcunat köyünde gezen bir Kergit devriyesi olduğunu söylemişlerdi. Ertesi gün şafakta Tazcunat köyü civarına pusu kurmuşlardı. Bir devriye gözükmüş saldırı için hazırlamışlardı. 6’sı Kergit Kargıcısı 7’si Kergit atlı okçusu olan devriyenin de başında bir komutan vardı. Yafes‘in emriyle başındaki komutan arbaletçiler tarafından indirilmiş, Yafes ve Sarranid memlükler de grubun etrafını çevirmişti.

Yafes:”Teslim olun yoksa kılıçlarınız kınlarından çıkana kadar göğsünüzde bir ok hissedersiniz.” diyerek gözlerini korkutmuş onlar da etrafındaki 35 memlük askerinin sinirli bakışlarında teslim olmuştu. 5 Kergit Kargıcısını yanına alan Yafes diğer esirleri Alayen‘le Ahmerrad şehrine göndermiş köle tüccarına satılmasını emretmişti. Kendi ise Shariz‘e gelmiş Hakim‘in huzuruna çıkmıştı.

Yasef Sultan Hakim’in Huzurunda

Hakim:”Hoş geldin Yafes sana verdiğim görevde bir gelişme var mı? ” diye sormuş.” Yafes‘de:”Onun için geldim Sultanım. Emrinizi üzerine size 5 Kergit Kargıcısı getirdim.” demişti. Hakim askerleri almış ve kendi askerleri ile takas edeceğini söyleyerek Yafes‘e yüklü miktar para vermiş Yafes’de Sharizden ayrılmıştı. Sultan Hakim‘den aldığı para ile malzeme ve erzak alan Yafes köle tüccarından gelen parayla ise kuşatma malzemeleri almış ve Asugan kalesine yakın olan Sharwa kalesine gitmişti. Gece orada konaklayan Yafes gece boyunca Alayen‘le birlikte kuşatma planları yapmış, gözcülerinden bilgi alarak kalenin bir şemasını çıkarmıştı. Gece boyunca uykusuz kalan Yafes sabaha karşın uyumuş ve kalenin hareketlendiği saatlerde uyanmıştı. Alayen‘i askerlerin başına göndermiş ve kale dışında onu beklemelerini söylemişti. Kendi ise kale lordu ile görüşmek için kalmıştı. Kale lordu olan Emir Biliya‘nın yanına varmış onunla konuşmuştu. Emir Biliya‘ya Emir Lakhem hakkında sorular sormuş o da Yafes‘in Sarranid Sultanlığına dost olduğunu bildiği için ona cevap vermiş Asugan kalesinde esir olduğunu söylemişti.

Bu bilgiyi öğrenen Yafes hızlıca dışarı çıkmış dışarıda kendi bekleyen askerleriyle Asugan kalesine doğru yola çıkmıştı. Asugan kalesi ve Dugar köyü lordu olan Asugan Noyan, Tulga şehrine Sancar Han‘ın yanına gitmiş kaleyi başıboş bırakmıştı. Hatasını sonradan anlayan Asugan Noyan, hatasının bedelini  Kergit Hanlığının en uç ve en zor ele geçirilen kalesini kaybetmekle ödeyecekti. Yafes Asugan kalesi önlerindeki uçurumun altında kuşatma silahları, merdivenleri vs. ile uğraşıyordu. İlk defa kendi başına kale kuşatmasına karşın hazırlıklar iyi yapılıyordu. Tek eksik mancınık idi. Ve açıkçası ellerindeki koçbaşı da pek sağlam sayılmazdı. Ancak kaledeki askerin az olması bir avantajdı. Ayrıca kale komutanı da kalenin ihtiyaçlarını temin etmek için Ichamur şehrine doğru yola çıkmış kalede sadece 80 asker ve birkaç köylü kalmıştı.

Asugan Kalesi’ne Kuşatma Başlıyor

Tüm bu avantajları kullanmak isteyen Yafes askerlerinden mancınık yapmayı bırakmayı ve yukarı surları keşfe çıkmalarını emretmiş merdiven dayanacak yerleri belli ettirmişti. Anî bir kuşatma için hiçbir hazırlığı olmayan kalenin düşmesinin kolay olacağını düşünen Yafes, Alayen‘e birkaç asker vermiş ve onlar kuşatmaya başladığında ona da Dugar köyünde otorite sağlama ve kendi krallığına dahil etme görevi vermişti. Böyle bir plan içinde ertesi gün muhasara başlayacaktı. Ertesi gün şafakla birlikte Yafes ve askerleri surların önüne gelmişlerdi. Surlardaki askerler karşılarında bir ordu görünce şaşmış, kale komutanı olmadığı için ne yapacağını bilemez hale gelmişlerdi. Yafes ise üstünlükten faydalanmak için kuşatmayı hemen başlatmıştı. Düşman daha ne olduğunu anlayamadan üzerine ok yağmaya başlamış onlarda savunmaya geçmişlerdi. Kısa süreli ok atışlarından sonra surlara merdivenler dayanmış, askerler çıkmaya başlamıştı. Yafes de askerleri ile birlikte surlara çıkmış ve vuruşma başlamıştı.

Yeni Krallığın Temelleri isimli 16. bölümü okudunuz. 17. bölüm için tıklayınız.

Bölümlerden daha çabuk haberdar olabilmek için sağ alttan bildirimleri aktif etmeyi unutmayınız.

Yorumlar
Yükleniyor...